Podczas sesshin, po pierwszej rundzie Ino podaje główne zasady (na Ango robi to Shiuso). Nie chodzi tu o zasady zachowania - te winny być opisane i rozpowszechnione. Bardziej w tym momencie trzeba zainspirować ludzi, by dzięki przestrzeganiu zasad od-kryli treść, która za nimi istnieje. (Zasady nie są ustalane raz na zawsze. Mogą się zmieniać, ale jeśli coś jest ustalone, to wszyscy muszą tego przestrzegać. Złych, nieżyciowych zasad nie łamiemy, lecz zmieniamy tak, abyśmy mogli je praktykować). Ta mowa powinna być zwięzła i energetyczna.
Ino powinien być na miejscu sesshin wcześniej, wiedzieć, gdzie śpią ludzie (przyjaciółki i przyjaciele, pary oddzielnie), zaplanować jak siedzą w zendo, co jest do zrobienia podczas samu; decydować w indywidualnych przypadkach. Ino ustala trasę kinhin w zen-do. Pamięta o nowo przybyłych, przydziela im miejsca (w czasie Ango robi to Shika) i dokłada maty w razie potrzeby. Staraj się robić jak najmniej wyjątków. Kieruj się jasnymi i znanymi zasadami. Nie wikłaj się osobiście w relacje z ludźmi. Nie rozmawiaj z przyjaciółmi. Jeśli masz trudność, radź się Shiuso lub Hoshiego. Reprezentujesz tradycyjne, sprawdzone zasady, nie angażuj się jednak w nie emocjonalnie. Nie wikłaj się w ocenianie praktyki poszczególnych ludzi. Pamiętaj sam i dbaj, aby ludzie nie ingerowali nawzajem w swoje funkcje. Jeśli ktoś coś źle robi, nigdy nie rób za niego. Jeśli to konieczne - rozmawiaj o błędach, niedopatrzeniach, po to jest zebranie funkcyjnych. To ważna zasada - każdy ma prawo do błędów, bez nich nie może się uczyć. Jeśli jego błędy dotyczą wszystkich - wszyscy ponoszą konsekwencje i to jest OK. Np. jeśli Tenzo przypali obiad to wszyscy "jedzą jego błąd", ale nie jest to temat do rozmów i rozmyślania. Tylko, jeśli przypuszczasz, że Tenzo nie wie, że coś było przypalone, możesz mu powiedzieć.
Przed rozpoczęciem sesshin Tenzo, Shisui (szef samu) i Ino ustalają razem przydział funkcji w kuchni i podczas samu. Ino na podstawie listy uczestników planuje przydział miejsc w zendo, pamiętając, że osoby, które ze względu na wykonywaną funkcję muszą spóźniać się na rundy lub wychodzić wcześniej, powinny siedzieć bliżej wyjścia (Tenzo i asystent Tenzo, obsługujący han, bonsho oraz Soku i kelnerzy, ew. palacz, jeśli jest). Maty w zendo Ino układa razem z Dzikido. Ino wiesza w widocznym miejscu plan miejsc oraz zasady zachowania się w zendo.
Ino nie powinien spóźniać się do zendo, dobrze jest jeśli siedzi w zendo, gdy uczestnicy zaczynają się schodzić. Pilnuje, żeby Doan przygotował ołtarz, zanim zendo zacznie się zapełniać - rano jest to nie później niż koniec pierwszego akcelerando. (Ros-hi/Hoshi zazwyczaj wchodzi przy drugim akcelerando). Ino czuwa nad dostateczną ilością świeżego powietrza i temperaturą (otwiera i zamyka okna), reguluje światło (śpiewy i pokłony dość jasno, zazen – przyćmione). O ile to możliwe, najlepsze jest światło natu-ralne. W tych sprawach pomaga mu asystent Ino, szczególnie jeśli zendo jest duże.
Ponadto:
- Ino daje sygnał do zaczęcia kinhin (obrót gdy wszyscy już stoją)
- Ino daje sygnały przy orioki – do czyszczenia misek, a przy kolacji wszystkie sygnały,
- Ino daje sygnał, by NIE KŁANIAĆ SIĘ, gdy po mowie Shiuso, ten ofiarowuje jeden ostatni pokłon Roshiemu/Hoshiemu, Sangha stoi wtedy w siassiu
- Ino mówi jaka jest linia kinhin, system wychodzenia z zendo
- Kentan - poranne powitanie przed pierwszą rundą zazen – ino dba, aby spóźnieni czekali przed wejściem do zendo (kiedy pod koniec gry hana Roshi/Hoshi i Shiuso zaczynają rozkładać zagu do 3 pokłonów - już nie można wchodzić. Gdy Roshi/Hoshi/Shiuso zbliża się do nas podczas Kentan - podnosimy ręce w gassio na znak pozdrowienia.
- Roshi/Hoshi/Shiuso kończy - kłania się do ołtarza, do poduszki, do Sanghi, siada – wtedy spóźnieni idą na swoje miejsca)
|
Pierwszy śpiew |
Drugi śpiew |
Trzeci śpiew |
1 Dzień |
|||
Rano |
Maha pradżnia paramita … |
EnMei Dziukku |
Dai hi shin |
Południe |
Maka hannja haramita … |
Sio Sai Mjo |
Jedność… |
Wieczór |
Maha pradżnia paramita … |
EnMei Dziukku |
Wielka współczująca... |
2 Dzień |
|||
Rano |
Maka hannja haramita … |
EnMei Dziukku |
Jedność…+Linia… |
Południe |
Maha pradżnia paramita … |
Sio Sai Mjo |
Dai hi shin |
Wieczór |
Maka hannja haramita … |
EnMei Dziukku |
Wielka współczująca... |
Orioki
Jeśli jest taka konieczność, Ino przesadza ludzi do orioki tak, żeby możliwie jak najwięcej osób siedziało w parach, co ułatwia pracę kelnerom. Miski stawiamy z tyłu maty po prawej stronie (patrząc z zendo). Na początku sesshin ino daje więcej uwag na temat formy. Jeśli to konieczne, przypomina np. o odkładaniu misek gdy Soku wchodzi po ofiarę, później pozostawia praktykujących ich własnej uważności. Ino kontroluje czas, jeśli posiłek trwa długo daje odpowiednio wcześniej znak do czyszczenia misek, sygnalizuje kelnerom, że mogą rozlewać wodę.
Przed posiłkiem: grają umpan/han - dwa razy wymiana na końcu, drugie uderzenie hana - gassio, wystawianie misek, wchodzi Tenzo; jeśli nie ma Roshiego/Hoshiego i Shiuso, Ino trzyma ręce w gassio aż do momentu gdy Soku wychodzi z zendo po złożeniu ofiary (jeśli jest Shiuso to on robi gassio, w drugiej kolejności jest to Hoshi, w trzeciej Ino).
Gdy są śpiewy posiłek prowadzi Doan, podczas kolacji rolę tę przejmuje Ino. Przy każdym posiłku daje on sygnał do czyszczenia misek - gassio. (Nie trzeba z tym czekać aż wszyscy skończą. Raczej należy poczekać, jeśli ostatnią osobą jest ktoś nie znający form, ale jeśli ostatni są członkowie Sanghi - nie trzeba na nich czekać, bo dogonią resztę bez problemów). Soku zabiera ofiarę, wszyscy pozycja zazen, gdy Soku wychodzi - Ino (jeśli nie ma Shiuso lub Hoshiego) i ci, którzy nadal jedzą - gassio. (Kolacja: 2-gie uderzenie hana, Ino w gassio, wystawienie misek, Tenzo, otwieranie misek, nałożenie jedzenia, gassio, ułożenie pałeczek na misce, gassio, jedzenie).
Po posiłku: wchodzi Tenzo, wszyscy ręce w gassio, Tenzo i Doan grają, pokłon po dwóch dzwonkach Doana, odstawiamy miski. Po powstaniu poprawiamy maty i poduszki, 2 gassio, siasiu i wychodzimy z zendo (podczas Ango analogicznie w jadalni).
Samu
Ino może być w rakusu i jeśli trzeba powinien powiedzieć coś na temat ducha pracy (podczas Ango robi to Shiuso). Szef pracy – Shisui i Ino współpracują w organizowaniu pracy i zachęcaniu do właściwej praktyki. Pierwszego dnia sesshin dobrze jest powiedzieć, że samu jest praktyką pracy i jeśli ktoś chce z jakiś powodów się zwolnić, powinien porozmawiać o tym z szefem pracy lub Ino.
Tangario
Należy dokładnie określić początek i koniec i zapoznać z rozkładem dnia (np. jeśli wychodzi się po porannym bloku zazen). Należy pamiętać o wywieszeniu planu dnia i zasad dla osób w Tangario. Trzeba codziennie uaktualniać wywieszoną listę osób siedzących w Tangario, tak aby inni mogli łatwo sprawdzić. Ino prowadzi ceremonie witania i żegnania osób na Ango (patrz „Zasady i plany”)
Ceremonia Shiuso
W miarę możliwości usadzamy osoby tak, żeby w pierwszej kolejności podchodziły do Shiuso osoby nie będące członkami sanghi, czy z krótkim stażem w sandze, na końcu umieszczamy osoby funkcyjne, z długim stażem w sandze i poprzednich Shiuso.
Mowy Roshiego/Shuso:
Ino nadzoruje nagrywanie mów i zapewnienie napojów dla Roshiego lub Shuso. Przed mową
Inne uwagi
-
Po Mowie Dharmy Ino decyduje co robić: może być zazen nawet 15-minutowe
-
Jeśli ktokolwiek nie pojawia się w zendo — Ino odnajduje go i pyta o przyczyny. (Choć uczestnicy powinni wiedzieć, że to oni muszą informować ino o nieobecności)
-
Ino podejmuje takie decyzje jak np.: czy jest praktyka Strażników Dharmy, jeśli pada deszcz
-
Przekazywanie funkcji
Ino dba, żeby funkcje były przekazywane, żeby osoby podejmujące funkcje były dobrze poinstruowane.
Należy zwrócić uwagę na styl i ducha przekazywania instrukcji dotyczących przekazywanych funkcji. Przekazujący powinien przekazać wszystkie dodatkowe szczegóły, jakie dostali od Roshiego/Hoshiego lub Shiuso podczas tego Ango.
Ważne, aby zwracać uwagę nie tylko na formalne obowiązki, ale na znaczenie poszczególnych aktywności w ogólnym planie Ango. Wskazywać na aspekty duchowe.
-
Usiłujemy odwzorować reguły życia klasztornego, ale nie jest naszym zamiarem wybudowanie małej Japonii, a jedynie przeniesienie ducha tych zwyczajów.
-
Wszystko robimy razem, ale jeśli po zazen ktoś chce np. śpiewać sutry w zendo, to jest to OK pod 2 warunkami:
-
- kończy z nocnym dzwonem (o 21:30)
-
- jest w stanie punktualnie brać udział w treningu dnia następnego
-
Zazen — samemu wieczorem jest dozwolone, ale trzeba sprawdzać, czy następnego dnia te osoby są na czas w zendo
-
Opis uroczystości Wejścia Shiuso powinni dostać: Roshi/Hoshi, Shiuso, Tanto, Ino, Doan, Dzisia, Szika, osoba uderzająca w bonszo, Dzikido, tłumacz
-
Jeśli są rodziny z dziećmi, to należy zorganizować czas dla rodzin, tak aby nie przeszkadzały w praktyce. Nikt z uczestników nie powinien być angażowany w sprawy rodzin, np. pomoc przy dzieciach.
Ino - różnice między Ango i sesshin 2-dniowym
Podczas Ango, Ino ma podobne obowiązki jak w czasie sesshin, z wyjątkiem tych, które przejmuje Shiuso.
O czym powinien pamiętać?
-
osobą prowadzącą praktykę Ango jest Shiuso
-
Ino przygotowuje z asystentami zendo, ustawia zendo (położenie mat, poduszek) i przydziela miejsca
-
wyznacza linię kinhin oraz sposób wychodzenia z zendo
-
Ino wie co się dzieje z ludźmi (trzeba ogłosić, że jak ktoś chce opuścić jakiś blok praktyki, powinien powiedzieć o tym ino)
-
za pośrednictwem Ino, podawane są wszelkie ogłoszenia (może je cenzurować)
-
ma wspierać, pomagać Shiuso
-
Shiuso może zlecać coś, zwracać uwagę Ino
-
może chodzić z kiosaku, jeśli Shiuso poprosi go
-
Ino może bez pytania inspirować, zabierać głos w sprawach praktyki, ale musi pamiętać, że kierunek praktyce nadaje Shiuso; lepiej zostawić mu przestrzeń (musi dostosować swoje uwagi do niego)
Uwagi dotyczące ostatniego tygodnia Ango:
-
Ino dba o koncentrację praktyki
-
Ino unika mówienia o „końcu” i pakowaniu, cała koncentracja na podtrzymanie praktyki
-
Dzień przed ceremonią Shiuso, Shiuso raczej się wycofuje i przygotowuje do ceremonii, a Ino dba o ogłoszenia, koordynację, itp.
Ino wie kto odpowiada za ustalenia z gospodarzami Ośrodka (segregacja i wywóz śmieci, używanie narzędzi i reguły specyficzne dla danego miejsca). Może, ale nie musi być osobą kontaktową z gospodarzem (może ją być koordynator Ango, Shisui lub osoba, która jest długo podczas Ango).