SZIUSO

ORGANIZACYJNE!
Jeśli nie zostaje wyznaczony koordynator ango, Sziuso przejmuje jego zadania opisane w oddzielnym rozdziale księgi instrukcji. Musi także upewnić się, że są w Kącikach kadziła oraz węgielki, a także aktualne plany dnia. 
  • Rano przy powitaniu w zendo - Roshi/Hoshi kłania się Sziuso
  • Sziuso i Roshi/Hoshi wychodzą z zendo razem, Sziuso ma ręce w gassio. Po pokłonie przed matą Roshi/Hoshi robi dodatkowy pokłon (bez dzwonka) dla Sziuso, Sziuso ro-bi krok w przód - bok i odkłania się.
  • Sziuso niesie kadzidło z ołtarza do jadalni. Tam daje Roshiemu/Hoshiemu, Roshi/Hoshi mu je podaje, Sziuso ofiarowuje 2 pokłony razem z Roshim/Hoshim przed ołtarzem w czasie dwóch końcowych uderzeń w umpan i 1 pokłon do Sanghi. Tylko Shiuso i Ros-hi/Hoshi kłaniają się do ołtarza, ostatni pokłon wszyscy razem.
  • Sziuso ma asystenta, który dba o miski Sziuso (dba o czystość, przenosi, pierze brudne ściereczki) i ewentualnie pomaga w Samu (myć ubikacje).
  • Kiedy rano chodzi z dzwonkiem rozpoczyna robiąc 3 pokłony przed matą Buddy, od zwykłej procedury „rozcięcia powietrza” i wychodzi z zendo cały czas dzwoniąc jak strumień; następnie 3 daje przed kuchnią, pokojem dokusan, przed bramą, przed warsztatem, robi 5 mocniejszych przed drzwiami/domkiem Roshiego.

Rozcięcie powietrza:

 Start: lewy-górny róg

 

Uwaga! Czasem Roshi/Hoshi ustala trasę jaką przechodzi Shiuso w czasie budzenia, wraz z punktami gdzie się zatrzymuje, dostosowaną do miejsca w jakim odbywa się Ango. Można się spytać Roshiego/Hoshiego na zebraniu funkcyjnych w pierwszym tygodniu Ango czy chce ustalić taką trasę.

Przykładowy plan poranka, czas trzeba dostosować do rozległości terenu

4.48. Gassio przed matą Buddy, jak zawsze podchodzę do ołtarza z lewej strony maty Buddy, gassio, biorę z ołtarza dzwonek (lewa dłoń obejmuje trzonek, prawa trzyma za „serce”), wracam przed matę Buddy (z prawej strony). Stawiam dzwonek z prawej strony przed matą. Trzy pełne pokłony.
4.50. Zaczynam dzwonienie od „przecięcia powietrza” — duże X (najpierw z lewej górnej w prawo w dół, potem z prawej góry w lewo w dół) jeden raz. Potem trzymam dzwonek naturalnie trzonkiem do góry i „pozwalam mu dzwonić”. Idę przez prawą część zendo, wychodzę przed zendo, obchodzę cały dom, w miarę możliwości prawoskrętnie (w domu raczej nie wchodzę do sypialni, ale można uchylać drzwi i chwilę w każdej podzwonić), wracam do zendo, obchodzę jego lewą stronę i staję przed matą Buddy.
4.53. (koniec dzwonienia w Kacikach)Dzwonek na matę Buddy. Trzy pełne pokłony. Odniesienie dzwonka na ołtarz.
Koniec dzwonienia:
Shiuso stoi przed matą Buddy, dzwoni coraz szybciej, mocniej, głośniej, najszybciej jak może, stojąc mocno na nogach, czując środek ciała i oddychając i nagle zatrzymuje – milknie – w tym momencie następuje pierwsze uderzenie bonsho

Inne: 

  • Ogłasza, że jeżeli jakaś osoba postanowi wyjechać wcześniej, to zgłasza się do Shiuso, a on kieruje ją do Roshiego. Nie należy wypuszczać nikogo bez takiej roz-mowy.
  • Dedykacje ogłasza Ino! (kiedy zostaje ofiarowywane kadzidło)
  • Gdy nie ma Roshiego to Shiuso ofiarowuje kadzidła przed zazen, gdy jego nie ma to Ino.
  • Jeśli jest praktyka Strażników Dharmy, Shiuso podnosi ręce w gassio gdy strażnik robi pokłony.
  • Gdy Tenzo robi pokłony przed orioki i soku wnosi/wynosi ofiarę z ołtarza, Shiuso trzyma ręce w gassio (zwykle robi to Ino) 
Na Wilczej nie ma budzenia podczas sesshin

Załączniki


Czy ten artykuł był pomocny?