Praktyka treningu SANZEN
Zazen ma znaczenie jednowymiarowe, w odróżnieniu, sanzen oznacza zwiedzanie wszechświata. Słowo praktyka jest przestarzałe i nadużywane. Myślę, że nie jest używane tak jak powinno, ponieważ nie zostało objaśnione lub zademonstrowane. W shushu oznacza zasadę wedle której nasz trening jest w zgodzie z wszechświatem. Einsteinowi bardzo by się to spodobało! Pewnego dnia, wkrótce, nie tylko to zrozumiecie, ale będziecie mieli wgląd w znaczenie tych słów….. Dlatego wysyłam Wam te słowa- zmiany…To jest sposób na zachowanie dobrostanu!
Sanzen – 5 praktyk w naszym treningu
- SHUGYO – shu – trening/dyscyplina/przygotowanie/kultywacja/studiowanie/praktyka; gyo – zachowanie/działanie/postawa
- SHUSHU – trening w sanzen, uczenie się jednoczenia rozproszonego umysłu - skand (sterta lub stos), GOUN - pięć wiązek: forma, odczucia zmysłowe, percepcja, wola – rozróżnianie/świadomość, które tworzą pojęcie fałszywego „ja”.
Rozproszenie oraz wiązanie są jednym, nie dwoma!
DHYANA/ ZENNA – jednopunktowa koncentracja jest dobrą podstawą jednak nie prowadzi „ja” do urzeczywistnienia, ponieważ jest jednowymiarowa. Wciąż istnieją dwie strony, które nazywamy przeciwieństwami. Kiedy nie okazuje się to prawdą? Jeśli pracujemy z jedną stroną, to powstrzymuje aktywność rozproszonego umysłu/nieskupionych przypadkowych myśli. Przyzwól na aktywność rozproszonego umysłu, ponieważ pojawi się wiązanie. Gdyby się nie pojawiało, wszechświat by się zapadł. Jest to podstawowa zasada wszechświata. Tak jak w sanzen spoczywamy w nierobieniu, które oznacza niepowstawanie, niepojawianie się myśli. Uwolniliśmy się od myśli. Jesteśmy wolni i jednocześnie niezwykle ożywieni. Nawet sazen zniknęło, co stanowi jego istotę.
DHYANA/ZENNA to jednostronność, jednowymiarowość, zatem pojawił się termin TATHAGATA – ten, który przyszedł/ten, który odszedł. Jak zostało powiedziane: Tathagata Zen to Budda Tathagata. Budda powiedział: „zen, którego nauczam nie jest jednostronnym zen, przychodzeniem i odchodzeniem. Choć mogą wydawać się dwiema przeciwnymi aktywnościami, Tathagata oznacza, że są jednym, nie dwoma.
Przeciwieństwa są zawsze obecne jak życie i śmierć, światło i ciemność, ostre i tępe, duże i małe. Dlatego Zen Tathagaty jest wibrującą aktywnością zawierającą w sobie wszystkie zjawiska. Z tego powodu Chińczycy przetłumaczyli Tathagata jako ten, który zwyciężył! Ponad wszystkim…Tathagata/NYORAI zen rozwiązuje wszystkie przeciwieństwa podczas sanzen za pomocą nierobienia oraz niepowstawania. Poprzez zgodność z wszechświatem jesteśmy wolni od własnego cierpienia oraz cierpienia/przywiązań innych. Trwamy w prawdziwym pokoju…
- JISHU – praktyczne zastosowanie nauk Dharmy, zaczynając od Oryoki, rytuału posiłku, poprzez sutry, mowy itd.
- SHUREN – praktyka treningu – metafora pracy kowala – roztapianie, uderzanie młotem w gorące żelazo!
- SHUYO – praktyka treningu – odżywianie przez rodzica lub nauczyciela.
Pamiętajcie, że małe „ja” powinno odpuścić własną uwarunkowaną interpretację. Buddha Tathagata był przebudzoną istotą, osobą, która nie miała nic wspólnego z „izmami”. Jego nauczanie DENJU/transmisja stanowiły bezpośrednie zaproszenie i były przekazywane uczniowi osobiście.
Zainspirowane ustawicznością prac nad dachem domu Kanzeon/ Jesień 2022
Genjoji, 21 października, 2022