ZAZEN: Siedź jak góra, bądź jednym z oddechem. Nie opuszczaj brody. Otwarte oczy, skieruj w dół przed siebie. Nie śpij. Utrzymuj wyprostowaną postawę, nieruchome ciało i czujną mudrę. Kiedy myśli przychodzą, pozwól im odejść i pozostań skoncentrowany na oddychaniu.
BONSZO: Poranny i wieczorny dzwon bije przez 15 minut w 3 rundach: 7 minut (akcelerando i 1 uderzenie na koniec), 5 minut (akcelerando i 2 uderzenia), 3 minuty (akcelerando i 3 uderzenia). Zawsze siedź na swoim miejscu w zendo przed końcem 2 rundy bonszo (4:42, 19:27). W pozostałych porach bonszo i han biją po 7 minut i 1 uderzenie na koniec - bądź na miejscu zanim nastąpi ostatnie uderzenie.
PRZED PIERWSZĄ RUNDĄ ZAZEN jGdy usłyszysz pierwsze uderzenia drewnianego hana, kieruj się szybko do zendo. Siedź na swoim miejscu zanim skończą się uderzenia hana, abyś mógł powitać Roshiego w gassio, kiedy będzie przechodził obok. Jeżeli się spóźnisz i Roshi stoi już przed matą Buddy przed ołtarzem, stań przy wejściu w zendo z rękoma w siassiu, zrób gassio, kiedy Roshi będzie przechodził. Pójdź na swoje miejsce kiedy Roshi usiądzie.
GASIO: Wyraża wzajemne uznanie naszej natury Buddy oraz wdzięczność i radość i nasze pokorne połączenie ze wszechświatem. Trzymamy dłonie złączone w odległości pięści od twarzy, czubki środkowych palców na wysokości czubka nosa. Skupiaj uwagę na opuszkach palców.
ZAZEN, PRAKTYKA: Jeżeli pojawiają się trudności, zapisz się na rozmowę z Sziuso.
UBRANIE: Powinno być w ciemnych kolorach i nie przyciągające uwagi. W zendo nie nosimy skarpetek (wyjątek - względy zdrowotne). Przed wejściem do zendo sprawdź, czy masz czyste stopy. Buty ustawiaj zawsze uważnie i równo - przed wejściem do zendo i w innych miejscach.
ROZKŁAD DNIA: Wszyscy uczestniczą we wszystkich dziennych formach praktyki: w rundach zazen, w śpiewach, pokłonach, posiłkach, samu, Czi Kungu i innych; wszelkie odstępstwa od wspólnego rozkładu dnia powinny być uzgadniane z Sziuso lub Ino.
ROZMAWIANIE: Nie rozmawiaj szczególnie w pobliżu zendo po zazen i w czasie przychodzenia na posiłki, W czasie samu mów tylko kiedy to niezbędne ze względu na wykonywaną pracę. Można rozmawiać jedynie w czasie przerw, ale wtedy również staraj się zachować uważność, mów prosto i bezpośrednio, unikaj filozoficznych i gorących dyskusji.
POSIŁKI: Uczestnicz we wszystkich posiłkach, nawet jeśli nie jesz. Jeżeli masz szczególną dietę z medycznych powodów, porozmawiaj o tym z Tenzo (naczelnym kucharzem). Postępuj zgodnie z rytuałem orioki tak bardzo jak możesz. Utrzymuj koncentrację, nie rozglądaj się, nie obserwuj kelnerów, nie daj się sobie zagubić w jedzeniu ani do niego przywiązać. Na posiłki należy przychodzić w szatach i mieć rakusu (ci, którzy mają).
SAMU (praktyka pracy): Koncentruj się na swoim zadaniu. Traktuj pracę jak zazen w działaniu. Unikaj rozmawiania jeśli nie jest konieczne. Pamiętaj, żeby zostawić dosyć czasu na wyczyszczenie narzędzi i odłożenie na miejsce zanim skończy bić han kończący samu.
KINHIN: to zazen w chodzeniu. Postawa jest wyprostowana i godna. Ważne aby utrzymywać równe odstępy między sobą przez cały czas kinhin. Czuj stopy. Nie traktuj tego czasu jak przerwy. Pozostań w zendo, chyba, że masz pracę do zrobienia wynikającą z twojej funkcji.
CZI KUNG: ćwiczenia umysłu i ciała służące utrzymaniu swobodnego przepływu energii „czi” przez nasz organizm. Przebierz się szybko w ubranie do ćwiczeń, później ponownie załóż szatę.
KUCHNIA: Przebywają tu tylko osoby tu pracujące. Dodatkowe jedzenie będzie wystawiane w przerwach.
DZIEŃ ODPOCZYNKU: nie należy przyjmować gości, trzeba pozostać w pobliżu ośrodka.
PALENIE papierosów - tylko w wyznaczonym miejscu.
CZAS WOLNY od formalnej praktyki: utrzymuj koncentrację i umysł samadhi. Nie opuszczaj terenu ośrodka bez uzgodnienia tego z Sziuso lub Ino.